Ehli.Sunnet.Sisters

Ehli.Sunnet.Sisters

Хуманитарност, Повикување во вистината, Учење Куран...
 
HomehumanitarnostCalendarGalleryKako koristiti ovaj Forum?TražiLista članovaGrupe korisnikaRegistracijaLogin
********HUMANITARNOST*******POVIKUVANJE VO VISTINATA******UCENJE KUR,AN******HUMANITARNOST******POZIVANJE U ISTINI******UCENJE KUR,AN******

Share | 
 

 ПИСМО ДО СОПРУЖНИЦИТЕ

Go down 
AutorPoruka
Ehli_Sunna_Sister
Admin
Ehli_Sunna_Sister

Број на мислења : 136
Points : 388
Reputation : 2
Join date : 2010-05-24

KomentarNaslov komentara: ПИСМО ДО СОПРУЖНИЦИТЕ   Sun Jan 09, 2011 5:55 am

--------------------------------------------------------------------------------

Писмо до сопругот

-Племенит брате, плаши се од Аллах, субханеху ве теала, и одговорно прифати ги своите обврски во бракот. Биди одговорен и праведен спрема својата сопруга. Знај дека тоа ти е обврска и дека за тоа ќе бидеш прашан.

-Советувај се со другите како да ги пребродиш проблемите во бракот, зошто жвотот е искуство.

-Убаво однесувај се према својата сопруга. Тоа што си глава на семејството, оној кој се прашува, немој да мислиш дека со домашните можеш да се однесуваш како сакаш.

-Ако веќе не си, подучи се на своите обврски и права во бракот, подучи се на прописите на исламскиот брак.

-Води сметка за состојбата на својата сопруга и своите деца. Труди се да ги одгледаш во исламски дух. Навистина, само со такво воспитание е среќата и на дуњалукот и на ахирет .

-Читај ги примерите на предходните генерации. Дознај како тие се однесувале спрема своите сопруги. Навистина ќе останеш возбуден.

-Проблемите во семејството лечи ги со мудрост, поставувајќи ја секоја работа на нејзино место, давајќи го на секому неговото право. Не се воздигнувај и не се охоли.

-Проблемите од децата не ги врзувај за мајката и решавај ги одвоено, еден по еден.Писмо до сопругата

-Племенита сестро, биди задоволна со Аллаховиот шеријат и Неговата одредба, знај дека во секоја Аллахова одредба е добро по верникот, затоа биди задоволна со она што ќе ти се случи.

-Не го оптеретувај својот сопруг со она што не е во можност.

-Не отежнувај му го управувањето со семејството.

-Направи се неговата доверба во тебе да не се залула и во тоа биди искрена, не се преправај, зошто, ако тоа го чиниш знај дека нема долго да можеш.

-Племенита сестро, ако веќе не си, во потполност запознај се со правото на својот маж кај тебе и води сметка за неговото право. Знај дека тој е твој Џеннет или Џехенем, па погледни до каде си спрема неговото право кај тебе. Аллах да те зацврсти во следењето на мајките на верниците и жените на асхабите, да те направи украс на Исламот и мајка на исламски јунак.

_________________
INNEL LEDHINE KEFERU SAWAA UN'ALEJHIM E'EN'DHERTEHUM EM'LEMTUM DHIRHUM LA JU'MINUN HATAMALLAHU ALA KULUBIHIM WE ALAA S'EMIHIM WE ALAA ABSARIHIM GISAWAH WELEHUM ADHABUN ADHIMM.
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika
 
ПИСМО ДО СОПРУЖНИЦИТЕ
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Ehli.Sunnet.Sisters :: MAKEDONSKI JAZIK-
Idi na: