Ehli.Sunnet.Sisters
Ehli.Sunnet.Sisters
Ehli.Sunnet.Sisters
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ehli.Sunnet.Sisters

Хуманитарност, Повикување во вистината, Учење Куран...
 
HomehumanitarnostGalleryTražiLatest imagesRegistracijaLogin
********HUMANITARNOST*******POVIKUVANJE VO VISTINATA******UCENJE KUR,AN******HUMANITARNOST******POZIVANJE U ISTINI******UCENJE KUR,AN******

 

 Komentar riječi: 'Čuvaj Allaha - naći ćeš Ga pred sobom!'

Go down 
AutorPoruka
Ehli_Sunna_Sister
Admin
Ehli_Sunna_Sister


Број на мислења : 136
Points : 388
Reputation : 2
Join date : 2010-05-24

Komentar riječi: 'Čuvaj Allaha - naći ćeš Ga pred sobom!' Empty
KomentarNaslov komentara: Komentar riječi: 'Čuvaj Allaha - naći ćeš Ga pred sobom!'   Komentar riječi: 'Čuvaj Allaha - naći ćeš Ga pred sobom!' Icon_minitimeTue Jun 01, 2010 4:53 pm

A u drugoj predaji: „Čuvaj Allaha – naći ćeš Ga na svojoj strani!“ Što znači da će onaj ko bude čuvao Allahove granice i bude pazio na Allahova prava naći Allaha sa sobom u svim svojim stanjima. Allah će bdjeti nad njim, pomagati ga, čuvati, upućivati, snažiti i upravljati . Jer Allah bdije nad svačijim djelima. A Uzvišeni je sa onima koji su bogobojazni i koji su dobročinitelji.


Katade veli: „Ko se boji Allaha, On je sa njim. A sa kim je Allah, sa njim je nepobjediva vojska, čuvar koji ne spava, i upučivać koji ne može nikada skrenuti u zabludu.“

Jedan od ispravnih prethodnika je napisao svome bratu: „Ako je Allah s tobom, pa koga se bojiš!? A ako je Allah protiv tebe, pa čemu se nadaš!? Selam.“

Spomenuto zajedništvo je posebno zajedništvo (el-meijje el-hassa) koje je vezano samo za bogobojazne, za razliku od zajedništva koje je spomenuto u ajetima: „On je s vama gdje god bili“ (El-Hedid, 4)

„A On je s njima i kada noću smišljaju riječi kojima On nije zadovoljan.“ (En-Nisa, 108)

Posebno zajedništvo podrazumijeva pomoć, podršku, čuvanje i potporu. Kao što je Uzvišeni rekao Musau, alejhisselam, i Harunu, alejhisselam: „Ne bojte se! – reče on -, Ja sam s vama. Ja sve čujem i vidim.“ (Ta Ha, 36)

I Njegove riječi: „Kad je s njim bio samo drug njegov, kada su njih dvojica bila u pećini i kada je on rekao drugu svome: „Ne brini se, Allah je s nama!“ (Et-Tewba, 40)

Kada su se našli u spomenutoj situaciji Vjerovjesnik, sallAllahu alejhi we sellem, rekao je Ebu Bekru es-Siddiku, radijAllahu anhu: „Šta misliš o dvojici sa kojima je Allah treći?“ (Buharija)

Dok je značenje zajedništva u Njegovim riječima: „Nema tajnih razgovora među trojicom, a da On nije četvti..“ (El-Mudžadele, 7) općenito i odnosi se na svaku skupinu.

Posebno i specifično značenje nalazimo i u hadisi kudsiji: „Moj će se rob Meni neprestano približavati sa nafilama, dok ga Ja ne zavolim. A kad ga zavolim, bivam njegov sluh kojim sluša, vid kojim gleda, ruka kojom hvata i noga kojom hoda.“ (Buharija)

Kao što nalazimo i u drugim tekstovima Kur'ana i hadisa dokaze koji upućuju na blizinu i podršku Uzvišenog Allaha onoga ko Mu se pokorava, koji Ga se boji, i koji čuva Njegove granice.

Bunan el-Hammal ušao je sa strane Tebuka u pustinju i osjetio usamljenost. Pa je začuo glas koji mu se obratio: „Zašto se osjećaš usamljenim? Zar tvoj Voljeni nije s tobom!?“ (El-Hil'je)
Pa ko bude čuvao Allahove granice i bude pazio na Njegova prava, naći će Allaha pred sobom i na svojoj strani u svim svojim stanjima. Osjećat će prisnost u Allahovom društvu i sa Njim će biti neovisan od svih ljudi.

Vjerovjesnik, sallAllahu alejhi we sellem, je rekao: „ Najbolji iman je da rob zna da je Allah s njim ma gdje on bio.“ Ovaj hadis bilježi Taberani i drugi. A objašnjenje značenja ovog hadisa je jako dugo. Jedan od istinskih alima je često putovao sam, pa su jednom ljudi izašli da ga isprate. On ih je vraćao govoreći:

Kad putovanje otpočnemo,
Pred nama si,
Našim jahalicama, dok Te spominjemo
Naputač dovoljan si

Šibli bi često citirao ovaj stih, a nekada bi sa njim završavao i svoje sijelo (medžlis)
Na vrh Go down
 
Komentar riječi: 'Čuvaj Allaha - naći ćeš Ga pred sobom!'
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» .Komentar Poslanikovih sallAllahu alejhi we sellem riječi 'Čuvaj Allaha - čuvat će te!
» KOMENTAR RIJECI: KADA TRAZIS (MOLIS) - TRAZI OD ALLAHA S.W.T
» KOMENTAR RIJECI: ZNAJ ZA ALLAHA U IZOBILJU-ZNACI ZA TEBE U OSKUDICI
» ZASTITNI ZIKR (DZIKR SPOMINJANJE ALLAHA )

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Ehli.Sunnet.Sisters :: BOSANKI JEZIK :: AKIDA (ISLAMSKO VEROVANJE)-
Idi na: